AK Jaunųjų informatikų akademijos ekskursija į Kauną

JIA mokiniai, besimokantys pagal „Drąsiai į kompiuterijos pasaulį pradedantiesiems“, „Logo“ programuokime sudėtingiau jaunučiams“, „Logo“ ir „MakeCode“ programuokime sudėtingiau“, „Interaktyvi kūryba Scratch ir CoderDojo aplinkose“ ir „Programavimas Phyton pagrindai“ programas, kartu su dėstytojomis Virginija Vaikšnoriene, Daiva Šeštavickiene ir Daiva Žvinakevičiene vyko į Kauną. Pirmiausia buvo aplankyta Lietuvos aviacijos muziejaus lauko ekspozicija. Čia, tarp įspūdingų eksponatų: Lietuvos ir Lenkijos karinių oro pajėgų lėktuvų, Karinių oro pajėgų ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnių, Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos technikos eksponatų bei „Baltijos kelio“ dalyvio – lėktuvo An-2, mokiniai susipažino su Lietuvos aviacijos istorija. Taip pat gido paklausus apie informacinių technologijų naudojimą aviacijoje, buvo išgirstas atsakymas, kad tikrai aviacija visada žengia inovacijų priešakyje ir be IT žinių bei įgūdžių neįsivaizduojama.

Vėliau buvo aplankytas Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejus. Ekskursiją pradėjome nuo rūsio. Čia, gidas papasakojo apie ankstyvąją mediciną Lietuvoje, pristatė kaip atrodė anksčiau ligoninė ir supažindino su vaistinėmis medžiagomis, kurios buvo laikomos žemesnėje temperatūroje. Ekskursija buvo tęsiama receptų kambaryje, kur būdavo priimami lankytojai, parduodamos farmacijos prekės ir vaistai. Jį vaistinių savininkai įrengdavo kuo gražiau ir prabangiau, tuo norėdami pritraukti lankytojus, sukelti jų pasitikėjimą. Toliau lankėmės muziejaus koktorijoje (lot. coquere – gaminti, virti, džiovinti). Šioje patalpoje būdavo gaminami užpilai bei nuovirai, plaunami ir džiovinami indai, distiliuojamas vanduo.

Didelį įspūdį paliko laboratorija. Gidas papasakojo apie aparatus, kurie 1922–1950 m. buvo naudojami chemijos-farmacijos laboratorijoje „Sanitas“, demonstravo garinės galeninių preparatų gamybos linijos, naudotos Kauno Raudonojo Kryžiaus ligoninės vaistinės laboratorijoje, veikimą.

Po aplankytų dviejų muziejų, ėjome prie Kauno pilies. Mokinukai puikiai leido laiką modernioje žaidimų aikštelėje: sportavo, filmavo ir fotografavo. Grįžę rudenį į Jaunųjų informatikų akademijos užsiėmimus maketuos nuotraukų koliažus, montuos filmukus.

Po pietų keliavome į Kauno pilį, kurioje buvo užsakytas edukacinis užsiėmimas. Pradžioje ekskursijos savarankiškai apžiūrėjome Kauno pilies požemio patalpas, kur XVI a. veikė kalėjimas. Vėliau siaurais laipteliais lipome į kitas pilies patalpas ir gėrėjomės gražiu vaizdu, atsiveriančiu pro mažus langelius.

Trečiame pilies aukšte vyko edukacija „Laiško istorija“. Lektorius demonstravo skaidres apie rašto atsiradimą Lietuvoje, kalbėjo apie būdus, kuriais buvo perduodama žinia dar prieš atsirandant laiškams. Mokiniai sužinojo kaip atrodė pirmieji laiškai, kokio paukščio plunksna juos rašydavo. Lektorius paaiškino laiško rašymo taisykles ir parodė kur ant voko užklijuoti pašto ženklą, kur rašyti laiško siuntėjo ir gavėjo informaciją.

Dauguma mokinių buvo rašę tik elektroninius laiškus, todėl visiems buvo įdomu rašyti ant popieriaus su plunksna. Taip pat vaikai galėjo palyginti laiško rašymo taisykles kompiuteriu ir su rašymo priemone. Buvo rasta ne vienas panašumas: tai ir pasisveikinimas ar kreipinys, ir tekstas, kurį rašo pats laiško autorius, ir laiško pabaigoje rašomas parašas t. y. vardas ir (ar) pavardė, ir gavėjo bei siuntėjo adresų nurodymas.

Ekskursijos laikas prabėgo greitai. Mokiniai galėjo stebėti, analizuoti, lyginti kaip keitėsi technologijos aviacijoje, medicinoje ir farmacijoje, kaip nuo pirmųjų piešinių olose iki spausdintuvu atspausdinto dokumento vystėsi žmonijos raštas.

Smagu buvo. Dėkojame visiems ir iki naujų susitikimų!

Alytaus kolegijos JIA dėstytoja Virginija Vaikšnorienė